Uren hud, piller der virker

Hey derude. Dette indlæg har jeg valgt at lave, da jeg har modtaget spørgsmål gennem tiden, omkring hvad jeg gør for min flotte hud. 

Og nej min hud er ikke særlig flot, jeg har små ar efter mine årelange akneudbrud, de kommer primært om vinteren. Er ved at blive sindssyg af det. Jeg er altså 27, nu må de godt snart forsvinde. Men næ nej, det hænger ved. 

Sjovt nok idag er det koldere i vejret, efteråret er på vej, typisk får jeg et lille udbrud. Ja min hud hænger åbenbart fast med vejret. 

Nå men for at komme tilbage til emnet, så har jeg fået råd forskellige steder fra. Og uren hud, akne, skal bekæmpes indefra. Jeg tager dagligt fiskeolie hvori der også er ingefær, de er okay billige dem fra fitness pharma. Prøv evt at Google dem. Jeg tager også 2 ingefær kapsler dagligt, nogle jeg købte på tilbud, da ingefær skulle være antiinflammatorisk, dvs betændelsesdæmpende. Jeg har taget fiskeolie og kombination med ingefær siden marts deromkring, og har ikke haft et eneste udbrud. 

At der så kommer lidt idag, kan måske være fordi jeg gik amok i weekenden med en vild bytur og klam fed mad. 

Alkohol, smøger, usund mad, menstruation påvirker især min hud, så hvis man vil have en nogenlunde pæn hud, skal man holde sig fra de ting. Selvfølgelig kan man ikke stoppe sin menstruation. Men man kan arbejde med de andre ting. 

Jeg smører også basiron på, basiron er bare skide godt.. Og så skal man lade være med at pille for meget, og hvis du endelig skal trykke en hvid bums, så brug en steril nål. Kan fx være en synål, du lige brænder lidt med lighteren, og tørre den af bagefter med noget sprit agtigt, eller tonic. Og så lige laver et lille hul, og presser den ud, med noget papir på fingrene. Husk altid at rense med tonic, efter du har presset en bums. Det smitter af helvedes til.. 

Ja det var lidt af mine råd, og så self husk at rense din hud hver dag og brug en god creme, der ikke fedter. 

Standard

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out / Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out / Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out / Skift )

Google+ photo

Du kommenterer med din Google+ konto. Log Out / Skift )

Connecting to %s