Medierne styrer rigtig meget, mange unge bliver påvirket af det. Man vil jo gerne ligne dem i bladene, de er jo populære og flotte.
Jeg faldt over en artikel i Politiken som gav mig inspiration til dette indlæg. I kan læse den her https://politiken.dk/kultur/fomo/klummer_fomo/ECE2555984/klassens-tykke-pige-vejer-54-kilo/
Det er blevet på mode at være tynd, især unge teenage piger er præget af dette skønhedsideal.
Modemagasinet cover udgav for nogle dage siden, billeder af en ekstremt tynd pige som i kan se her.
Uanset om pigen har en spiseforstyrrelse, eller om hun har har haft en hård periode i sit liv. Så burde man ikke udgive et billed, af så tynd en kvinde. Fordi denne kvinde er med til, at påvirke meget unge pigers syn på kropsidealet. Sådan et billed kan bevirke i at piger sulter sig selv endnu mere, fordi de måske har et indre håb om selv at blive en topmodel. Jeg blev selv skræmt da jeg så billedet, men andre kan desværre blive fascineret og se op til det.
Jeg synes bestemt ikke det er pænt med en krop, som kun består af skind og knogler. Men man må også acceptere, at der desværre er nogle som synes dette er et mål at stræbe efter. Det er uhyggeligt så tynd man kan lade sig selv blive. Det mest uhyggelige ved dette er, at mange af disse piger, kan ikke selv se hvor tynde de egentlig er. De føler sig tykke og grimme. Kroppen siger en ting, spejlet siger noget andet
Jeg kender det selv, jeg træner og træner, og alligevel er jeg ikke tilfreds når jeg ser mig selv i spejlet. Dog vil mit mål aldrig være at blive super skinny.
Det er så skide usundt for kroppen ikke at få næring og vitaminer. Det gør at du bliver gammel at se på, din hud og din krop ældes hurtigere. Og målet er vel ikke at være super skinny og 16 år men samtidig ligne en på 30?
Jeg får det så skidt når jeg ser anoreksi tynde piger nede i fitness centeret, de kan nogle gange stå flere timer på løbebåndet. Jeg forstår slet ikke fitness centrene lader så tynde piger træne så overdrevet. Det er nærmest et skelet på løbebåndet.
Jeg blev så trist af at læse artiklen, fordi der stod at piger på 13-14 år opfordrede hinanden og støttede hinanden i, at sulte sig selv. Hvad sker der lige for ungdommen? Hvordan kan man synes at det er flot med synlige ribben og udstående hofteskåle?
Jeg kommer aldrig til at forstå denne fashion. Man kan sagtens få en flot krop ved at træne og spise sundt og varieret. At sulte sig har ikke nogen som helst positiv effektiv på din krop.
Her er nogle kroppe jeg synes er pæne, slanke og sunde.
Når man ser kroppe som disse, tænker man wooow. Men når man ser anoreksi tynde kroppe, så forarges man og man får en dårlig følelse i kroppen, som om man kigger på et dødt menneske, et menneske der langsomt er igang med at nedbryde sin krop og slå sig selv ihjel.
Så piger, alle jer der sulter jer selv for at blive pæn og populær. Lad være med at sulte jer selv, hvis jeres veninder gør det, sørg for at de kan få noget hjælp, spørg dem om de virkelig har lyst til at dø? Fordi det er det der sker i sidste ende, hvis anoreksi ofre ikke får hjælp, de dør af det. Kroppen kan IKKE fungere uden mad og vand.
Find andre alternativer til at få en slank krop. En flot kvindekrop skal altså have lidt form, skind og ben har intet med en pæn krop at gøre, tværtimod. Pas nu på jer selv derude.











